Co w zeznaniu uwzględniać, co pomijać
Zasada jest taka, że przychodem podatnika są kwoty faktycznie mu wypłacone albo postawione do jego dyspozycji, tj. takie, które mógł odebrać. Tylko z tych sum należy więc rozliczyć się w zeznaniu podatkowym.
Wyjątek dotyczy tylko dwu rodzajów przychodów: z działalności gospodarczej oraz tzw. dochodów kapitałowych, np. ze sprzedaży akcji czy udziałów w spółkach i spółdzielniach. Te stanowią przychód, a więc w konsekwencji należy je wykazać w zeznaniu podatkowym i zapłacić przypadający od nich podatek, nawet gdy były należne, ale podatnik zapłaty faktycznie nie otrzymał. Jednak osoby, które takie dochody uzyskały, rozliczają się na PIT-36 lub PIT-36L, a nie na PIT-37.
W odniesieniu do przychodów ze wszystkich innych źródeł, w tym z umowy o pracę i umów pokrewnych (pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy), przychodem są kwoty faktycznie wypłacone podatnikowi albo postawione do jego dyspozycji w danym roku podatkowym. Tak więc np. wynagrodzenie za grudzień 2006 r. wypłacone 10 stycznia 2007 r. będzie przychodem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta