Czym się różnią zobowiązania bilansowe od pozabilansowych
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2) ustawy o rachunkowości przez zobowiązania rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne, to rezerwy.
Definicja według MSRPodobną definicję zawierają międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR): zobowiązania to wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wypływ ze spółki zasobów zawierających korzyści ekonomiczne.
Rezerwy natomiast ujmowane są wówczas, gdy na spółce ciąży zwyczajowy lub prawny obowiązek wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Rezerwy powinny być tworzone w wartościach stanowiących najlepsze -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta