Prawo prasowe: gwarancje swobodnego przepływu informacji
W nowym prawie prasowym należy maksymalnie ograniczać formalizm, kazuistykę regulacji, w tym liczbę definicji, opierając się na normach generalnych i zasadach oraz pojęciach kodeksowych prawa cywilnego, karnego czy administracyjnego. Wymagają tego szybkie zmiany w kulturze materialno-technicznej, kształtowanie się uniwersalnych, multimedialnych środków przekazu oraz szybkość upowszechniania informacji.
Potrzeba regulacji w obszarze mediów sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy i ewentualnie jakie szczególne prawa i obowiązki niezbędne są w interesie wolności słowa i swobodnego przepływu informacji, publicznego prezentowania poglądów oraz z drugiej strony ochrony prywatności i dóbr osobistych obywateli, których to praw nie gwarantują dostatecznie istniejące regulacje. Od strony aksjologicznej trzeba więc zapytać, dlaczego i w jakim zakresie istnieje potrzeba wprowadzenia gwarancji ochrony konstytucyjnych wolności, które bez takiej regulacji mogą być zagrożone. Oznacza to akceptację potrzeby zapewnienia gwarancji dla wolności wypowiedzi prasowej, swobody przepływu informacji, a z drugiej - ochrony źródeł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta