Pierwsze dziecko coraz później
Jedna z agend ONZ - Fundusz Ludnościowy - przygotowała wraz z Instytutem Matki i Dziecka pierwszy raport na temat zdrowia prokreacyjnego Polek. -Eksperci ocenili wszystkie czynniki, które wpływają na zdrowie rodzonych dzieci - tłumaczy Beata Balińska z Funduszu Ludnościowego, koordynatorka projektu.
Co wynika z raportu? Tak, jak w całej Europie, dzieci w Polsce rodzą się coraz później. Przeciętna matka ma 25,6 roku, gdy rodzi pierwsze dziecko. To zgodne z trendami ogólnoeuropejskimi: w Szwecji kobiety mają średnio 28 lat, gdy po raz pierwszy zostają matkami. Tyle że w Polsce często na jednym dziecku poprzestają, a w Szwecji liczba dzieci, które przypadają na kobietę, jest jedną z najwyższych w Europie. - W tym kraju matki mogą liczyć na pomoc socjalną, a decyzja o posiadaniu dzieci nie powoduje kłopotów materialnych -ocenia prof. Tomasz Niemiec z Instytutu Matki i Dziecka.
Na marginesie warto dodać, że później na dzieci decydują się kobiety wykształcone. Te, które skończyły tylko podstawówki, nadal rodzą dzieci w wieku lat 19.
Cieszy to, że coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta