Interakcje
Swojsko tu. Poddasze w budynku z lat 50. zaadaptowane na artystyczny apartament. Duży salon, mała kuchenka, ukośne sufity i nieregularne ściany zawieszone obrazami i grafikami. Bez zachodniego blichtru. Warszawska bohema chętnie odwiedza to miejsce. - Mieszkanie grało w "Killerze" - chwali się gospodarz. - Ale mało kto rozpoznałby je na podstawie filmu. Na ekranie widać prawie pustą przestrzeń i gołe ściany. Bo film kręcono przed epoką zbierania sztuki.
O tym, że stał się kolekcjonerem, zadecydował... spacer. Firma Roche miała siedzibę w Marriotcie. Simon wracał piechotą z pracy do domu. Po drodze, na Hożej, zauważył Galerię Grafiki i Plakatu. Była akurat wystawa Waldemara Świerzego. Wszedł, obejrzał, porozmawiał z szefami salonu. Wyszedł z bagażem. Kupił oryginał plakatu z serii jazzowej, z Dukiem Ellingtonem. Od tamtego czasu często odwiedzał galerię. Zaprzyjaźnił się z właścicielami i współpracującymi z nimi twórcami. Większość z nich to mistrzowie polskiego plakatu. A także malarze i rysownicy reprezentujący różne tendencje -od syntetycznego pejzażu po ekspresyjną figurację; od Tadeusza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta