Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najemnik zastępował świadomego obywatela...

17 marca 2007 | Bitwy świata | MR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rozmowa z prof. Mirosławem Nagielskim, historykiem wojskowości z Uniwersytetu Warszawskiego Najemnik zastępował świadomego obywatela... Rozmowa z prof. Mirosławem Nagielskim, historykiem wojskowości z Uniwersytetu Warszawskiego

Dzieje oręża światowego można z grubsza podzielić na cztery główne epoki: czasy starożytne, następnie średniowiecze, mniej więcej do wynalezienia i szerszego zastosowania broni palnej, epokę nowożytną aż po wiek XIX, kiedy wprowadzono broń maszynową i ciężką artylerię, oraz wiek XX, gdy na polach bitew pojawiły się samoloty i czołgi. Czy odpowiada panu taki podział?

Mirosław Nagielski: Ta systematyzacja jest ściśle związana z tym, co dawno temu wymyślił pruski generał i teoretyk wojskowości Carl von Clausewitz - uwzględnia ogólne zasady prowadzenia działań wojennych, a przede wszystkim zastosowanie nowych technologii na polu walki. W starożytności rozprzestrzenił się Np. rydwan bojowy, wykorzystywany przez Egipcjan, Asyryjczyków, Hetytów, a wreszcie Rzymian i Bizantyńczyków. Bardzo istotną rolę odgrywała ręczna broń miotająca: łuk i proca. Zadanie łuczników, procarzy i miotaczy kamieni było identyczne jak dziś artylerzystów -ostrzał przedpola lub pozycji przeciwnika przed uruchomieniem innych rodzajów wojsk. Czasy i technologie się zmieniają, jak widać, a prawidła prowadzenia wojny pozostają niezmienne.

Warto też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4094

Spis treści
Zamów abonament