Płytkie i nieprzejrzyste
Systemy finansowe państw stowarzyszonych pod lupą Unii
Płytkie i nieprzejrzyste
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej mają przed sobą jeszcze długą drogę w reformowaniu swoich sektorów finansowych. Taki wniosek wypływa z lektury 5-stronicowej "noty" Komisji Europejskiej, sporządzonej dla Komitetu Monetarnego i Rady Ministrów Unii Europejskiej z myślą o wspólnym posiedzeniu tej ostatniej z ministrami finansów państw Europy Środkowej i Wschodniej, związanych z UE układami o stowarzyszeniu. Wnioski i "tematy do dyskusji" zaproponowane przez komisję będą w najbliższy poniedziałek przedmiotem wstępnej dyskusji ministrów gospodarki i finansów "15" w Brukseli, przed spotkaniem z ich odpowiednikami z państw stowarzyszonych 23 października w Luksemburgu.
Analiza systemów finansowych w krajach stowarzyszonych -- na razie bardzo wstępna i ogólnikowa, prowadzona równolegle z badaniem ich sytuacji w innych sektorach, np. rolnictwie, świadczy -- według przedstawicieli komisji -- o poważnym podejściu do kwestii przyszłego rozszerzenia UE. Można ją traktować jako element wsparcia wysiłków reformatorskich w tych krajach, ale też jako przystosowanie do przyszłych wszechstronnych opinii o kandydatach i do samych negocjacji w sprawie członkostwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta