Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cudzy podatek na własnym koncie

02 października 1995 | Ekonomia | KJ

Połowa zaległości podatkowych powstaje z winy pracodawców

Cudzy podatek na własnym koncie

Na ogólną kwotę ponad 9 bln zł zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych pod koniec ubiegłego roku połowę (4 bln 553 mld zł) stanowiły zaległości powstałe nie z winy tych, którzy płacą podatki, czyli podatników, ale z winy tych, którzy je wpłacają do urzędu skarbowego, to jest płatników (pracodawców) . Urzędnicy podatkowi twierdzą, że zjawisko "kredytowania" się firm z podatków ich pracowników jest coraz rzadsze, choć z drugiej strony coraz częściej podatnicy "kredytują się" z innych podatków.

Podatku pobranego od swoich pracowników nie wpłacają do urzędu skarbowego zarówno firmy państwowe, jak i prywatne. Czasami podatek nie jest wpłacany przez kilka miesięcy, czasami przez kilka lat. W przypadku Wielkopolskich Zakładów Obuwia Polania w Gorzowie Wielkopolskim pracownicy nie mieli odprowadzanych zaliczek na podatek przez część 1991 r. , cały 1992 r. i początek 1993 r. W Pieńskich Hutach Szkła, pracodawca nie wpłacał pobranego podatku w 1993 r. i przez część 1994 r. , w PZL w Bielsku-Białej -- przez ponad rok.

W żadnym znanym nam przypadku pracodawcy nie informowali o tym fakcie pracowników. Pracownicy pozostawali więc w przekonaniu, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 581

Spis treści
Zamów abonament