Informacje
Informacje
Kim jestnotariusz
Rozmowa z dr. Bohdanem Zdziennickim, wiceministrem sprawiedliwości
Posłowie uczestniczący w komisji rozpatrującej rządowy projekt nowelizacji prawa o notariacie po pierwszym czytaniu zakwalifikowali go do odrzucenia. Na plenarnym posiedzeniu Sejmu postanowili jednak, by uzupełnić sprawozdanie tej komisji. Zatem zawarte w nim racje nie były oczywiste. Dlaczego proponowane zmiany, tak niewielkie, nie burzące przecież nowego statusu wykonywania tego zawodu, budzą takie emocje?
Zmiany te są niewielkie, ale ważne dla funkcjonowania notariatu w wymiarze sprawiedliwości i obrocie prawnym. Zamierzaliśmy wnormie ustawowej doprecyzować obowiązek wyrażania opinii przez organa korporacji o kandydatach na notariuszy oraz wskazać, jakie informacje mają się w tej opinii znaleźć. Właściwie stało się to już praktyką, dzięki orzecznictwu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd ten musiał się tym zajmować, ponieważ samorząd niejednokrotnie nie odpowiadał na pytanie ministra w tej kwestii całymi miesiącami lub też dawał opinię nie zawierającą wszystkich koniecznych elementów. Tymczasem, mimo że opinia ta nie jest dla ministra wiążąca (choć takie postulaty często korporacja składa) , jest niezbędna, by mógł uzasadnić swą decyzję na tak lub nie. To że decyzja ministra jest uznaniowa, nie oznacza przecież, iż może być dowolna. Pod tym kątem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta