Zielony maltuzjanizm
Zielony maltuzjanizm
Stanisław Michalkiewicz
Maltuzjanizm jest poglądem opartym na spostrzeżeniu, że przyrost zasobów żywnościowych następuje w postępie arytmetycznym, zaś przyrost ludności świata w postępie geometrycznym. Z tego spostrzeżenia maltuzjaniści (zwłaszcza skrajni) wyciągali wniosek, że skoro nie można doprowadzić do przyrostu zasobów żywnościowych w postępie geometrycznym, trzeba ograniczyć przyrost ludności świata, tak by nie dokonywał się on w postępie geometrycznym, a co najwyżej arytmetycznym.
Maltuzjanizm, szczególnie po podjętych w wieku XX próbach zastosowania wynalazków inżynierii społecznej (nazizm i komunizm) w skali masowej, stracił nieco na popularności, zwłaszcza że postęp techniczny i naukowy w dziedzinie produkcji żywności ("zielona rewolucja") zachwiał przekonaniem, jakoby niemożliwy był tutaj jakikolwiek skokowy wzrost. Jednak zastosowanie intensywnych metod w rolnictwie, czemu musiała towarzyszyć rozbudowa przemysłów umożliwiających wprowadzenie takich metod, a także masowe wprowadzenie silnika spalinowego i odbiorników energii elektrycznej, zwróciły uwagę ludzi na koszty uzyskania tego postępu w postaci zanieczyszczenia tzw. naturalnego środowiska człowieka.
Problem niewątpliwie istnieje, niezależnie od kontrowersji, co uznać za "naturalne środowisko człowieka". Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta