Eutanazja: legalizacja możliwa, lecz prawnie skomplikowana i społecznie wątpliwa
Tylko w dwóch państwach - Belgii i Holandii - legalna jest eutanazja czynna, tj. zabójstwo człowieka na jego żądanie "w formie sprawczej działania", natomiast w stanie Oregon od 1997 r. lekarzowi wolno pomóc w samobójstwie osobom ciężko i nieuleczalnie chorym.
Nie ma tu miejsca na pełną prezentację argumentów: za czy przeciw eutanazji. Zresztą na płaszczyźnie moralnej czy etycznej ten spór jest nierozstrzygalny: zwolennika "litościwej śmierci" nie przekonają nawet najbardziej racjonalne argumenty jej przeciwnika i vice versa. Co innego płaszczyzna prawna.
Podstawowym celem legalizacji eutanazji czynnej jest bezzwłoczne uwolnienie chorego od niedającego się znieść fizycznego bólu. Wrażliwość na ból, podobnie jak uznanie utraty własnej godności przez chorego to kategorie subiektywne. Wątpliwe, czy akt normatywny może regulować tego rodzaju materię.
Nie jesteśmy wstanie stworzyć takiej ustawy, która jednocześnie przewidywałaby uproszczoną regulację przyspieszonego skracania życia cierpiących fizycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta