Policz, komu bardziej opłaca ci się zlecić dodatkową pracę
Tydzień temu (30 marca) pisaliśmy w DF o skutkach zlecenia dodatkowej pracy własnemu pracownikowi. W ślad za tym jeden z czytelników przysłał nam pytanie:
- Chcemy zlecić wykonanie pewnej pracy. Wymaga to jednak wyjazdu poza Warszawę. Czy bardziej opłaca się nam zawrzeć umowę-zlecenie z pracownikiem, czy z zupełnie obcą osobą?
Zasadniczo zamawiającemu bardziej opłaca się podpisać zlecenie z obcym wykonawcą. Ale pod jednym warunkiem - że zlecenie nie jest dla wykonawcy jedynym tytułem do ubezpieczeń. W takiej sytuacji ma on obowiązkowo opłacane składki z innego tytułu (np. z działalności gospodarczej, z umowy o pracę), a zleceniodawca odprowadza za niego składkę tylko na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeżeli natomiast zlecenie będzie dla wykonawcy jedynym tytułem do ubezpieczeń, to trzeba będzie potrącić od niego także składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a niewykluczone że również na ubezpieczenia: wypadkowe i na Fundusz Pracy (obie finansowane przez zlecającego pracę) oraz - jako dobrowolne - na ubezpieczenie chorobowe. Na ogół im więcej składek z umowy-zlecenia, tym bardziej jej opłacalność zbliża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta