Kwietniowe testowanie Rady Polityki Pieniężnej i prezesa NBP
Wytyczenie momentu, kiedy do grona trzech członków RPP od dawna opowiadających się za podwyżkami stóp procentowych (Halina Wasilewska-Trenkner, Dariusz Filar, Marian Noga) dołączyła kolejna grupa, dająca tym razem większość (Andrzej Wojtyna, Andrzej Sławiński, Jan Czekaj), nie nastręcza specjalnych trudności. Było to w połowie marca.
Błędna interpretacjaBezpośredniej przyczyny porzucenia pozycji spoczynkowej przez wpływowych członków rady (Wojtyna, Sławiński) nie upatrywałbym przy tym w istotnych zmianach w bilansie ryzyka dla przyszłej inflacji czy w nowych danych makroekonomicznych (bo tu między lutym a marcem nic szczególnie zaskakującego też się nie wydarzyło).
Moim zdaniem, o szybszej dojrzałości do decyzji o podwyżkach stóp przesądziła w pierwszej kolejności błędna - w opinii większości rady - interpretacja komunikatu po lutowym posiedzeniu RPP przez uczestników rynku.
RPP zamierzała tam zwrócić uwagę na rosnące ryzyko popytowego pchnięcia inflacji, chciała też zaakcentować ryzyko łączące się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta