Czy Polska jest krajem solidarności społecznej?
Pod względem udziału wydatków socjalnych w PKB Polska w 2003 roku znajdowała się na wysokim, ósmym miejscu na 25 krajów UE. Za nami znalazły się oprócz Słowenii, wszystkie nowe kraje członkowskie, ale także np. Dania, Wielka Brytania czy Finlandia. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Czemu rozmiary - relatywnego do poziomu dochodów - ubóstwa są w Polsce wyższe niż przeciętnie w Unii? I dlaczego z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska zajmuje niechlubne ostatnie miejsce, jeśli chodzi o skalę ubóstwa wśród dzieci?
Warto się zastanowić, czemu wydatki na pieniężne świadczenia społeczne nie przynoszą satysfakcjonującego rezultatu. Można by sądzić, że są źle adresowane i nie trafiają do tych, którzy żyją w ubóstwie. Jednak porównanie Polski z innymi krajami UE nie potwierdza tej tezy. Okazuje się, że należymy do państw UE, w których redystrybucja socjalna jest i skuteczna, i efektywna.
W Polsce dzięki wydatkom socjalnym ubóstwo spadło w 2005 r. o prawie 60 proc. To niezły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta