Kto zabił Hypatię z Aleksandrii?
Drugie, poprawione wydanie "Hypatii z Aleksandrii" Marii Dzielskiej stwarza okazję sięgnięcia po książkę, która w ciągu 13 lat od pierwszego polskiego wydania stała się już pozycją klasyczną. Kilkakrotnie wznawiana po angielsku przez elitarny Harvard University Press została przetłumaczona na języki nawet tak egzotyczne jak koreański i tajski. Uznana za książkę roku przez amerykański History Book Club, uchodzi dziś za - jak ujął to recenzent "New York Times Book Review" - "ostatnie słowo" w sprawie owianej legendą Hypatii, sławnej z urody, intelektu i politycznych wpływów wybitnej pogańskiej matematyczki i filozofki, która w 415 roku zginęła, bestialsko zamordowana przez chrześcijański motłoch.
Jak czytamy u Dzielskiej, "zgodnie z relacją Sokratesa Scholastyka ludzie dowodzeni przez owego Piotra dokonali swojego czynu pewnego dnia w marcu, w czasie Wielkiego Postu, na aleksandryjskiej ulicy (nie znamy jej nazwy), gdy Hypatia właśnie swoim powozem wracała skądś do domu (...). Wyciągnięto ją z powozu i zawleczono pod kościół katedralny Cezarejon, opodal Portu Wschodniego, służący dawniej jako świątynia kultu cesarskiego. Tutaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta