Fikcyjna przyczyna wymówienia uzasadnia przywrócenie do pracy
Uzasadnienie wypowiedzenia jest konieczne tylko w jednym wypadku - przy rozwiązywaniu umowy o pracę na czas nieokreślony. Za to zawarta w nim przyczyna rozstania się z pracownikiem musi być prawdziwa i konkretna. A ponieważ wypowiedzenie to normalny tryb rozwiązywania stosunku pracy, przyczyna nie musi być szczególnej wagi. Co nie znaczy jednak, że pracodawca może w sposób arbitralny, dowolny i nieuzasadniony lub sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wypowiedzieć umowę o pracę (por. wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2001 r., IPKN 715/00).
Pracodawca ma natomiast prawo podać zamiast jednej kilka przyczyn wypowiedzenia, które mogą dotyczyć zarówno jego, jak i pracownika. Przy czym możliwe jest, że żadna z nich samodzielnie nie usprawiedliwia wypowiedzenia, lecz łącznie czynią je zasadnym (por. wyrok SN z 8 stycznia 2007 r., IPK 187/06).
Żadnej fikcjiO rzeczywistej przyczynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta