Firma deleguje zatrudnionego do pracy w Belgii
Każdy rodak musi zasadniczo uzyskać zezwolenie na pracę w Belgii. Tak będzie do końca kwietnia 2009 r., chyba że kraj ten otworzy granice wcześniej. Z obowiązku tego są jednak zwolnieni pracownicy delegowani w ramach umowy o świadczenie usług zawartej między pracodawcą polskim i tamtejszym przedsiębiorstwem. Pod pewnymi jednak warunkami - oto one: ¦ zatrudnia ich przedsiębiorca po chodzący z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ¦ są regularnie zatrudnieni w państwie członkowskim, gdzie mają miejsce zamieszkania, ¦ posiadają zezwolenie na pracę w owym państwie zamieszkania ważne przynajmniej przez okres delegowania do Belgii.
W przeciwnym wypadku pracodawca polski musi wystąpić o zezwolenie na pracę dla wysyłanej osoby za pośrednictwem belgijskiego pełnomocnika.
Zgodnie z belgijskim prawem delegowanym jest osoba wykonująca pracę w tym państwie, jeśli zazwyczaj świadczy ją w innym kraju lub krajach, albo gdy została zatrudniona w innym kraju. Status taki uzyskuje zasadniczo od pierwszego dnia delegowania, z niewielkimi wyjątkami.
Pracownik zamierzający przebywać w Belgii dłużej niż trzy miesiące musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta