Zmiany w kodeksie karnym: ofiara przestępstwa w centrum uwagi
Dyrektywa uwzględnienia "prawnie chronionych interesów pokrzywdzonego" (art.2 §1 pkt3 kodeksu postępowania karnego) znajduje swoje normatywne odzwierciedlenie także w prawie karnym materialnym. W sposób szczególny dowodzi tego rządowy projekt nowelizacji art. 39 pkt 5 i art. 46 kodeksu karnego (z 24 kwietnia 2007 r.), który wyraźnie wychodzi naprzeciw prawu pokrzywdzonego do uzyskania kompensacji.
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdęW pierwszej kolejności świadczy o tym fakt, że istniejący obowiązek naprawienia szkody został uzupełniony alternatywą: obowiązkiem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Oznacza to, że ofiara będzie mogła uzyskać kompensatę na drodze procesu karnego nie tylko za szkody poniesione na majątku i dochodach (damnum emergens i lucrum cessans), ale także w odniesieniu do szkody o charakterze niemajątkowym.
Ponadto rozszerza się możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta