Z faktury dokumentującej nieopodatkowaną transakcję można odliczyć VAT
Wydaje się jednak, że faktura powinna być opłacona jeszcze przed złożeniem deklaracji za dany (lub następny) okres rozliczeniowy. Jeśli zapłata nastąpi później, tracimy prawo do odliczenia.
Uprawnienie z ograniczeniamiPodatnik może odliczyć podatek naliczony, jeśli wykorzystuje nabyte towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych. To podstawowa zasada wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Liczne ograniczenia tego prawa znajdziemy w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Jedno z nich dotyczy faktur dokumentujących nieopodatkowane bądź zwolnione transakcje. Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 3a pkt 2 nie można obniżyć podatku należnego, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku, a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana.
Korzystniej niż w dyrektywieTaka regulacja jest odstępstwem od zasad wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej. Pozwala bowiem podatnikom samodzielnie decydować o statusie danej czynności. Mogą oni opodatkować czynności niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione, a kupujący może odliczyć podatek naliczony, jeżeli tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta