Młody Polak w pajęczynie zezwoleń i licencji
Dziś absolwent architektury, który chce uzyskać uprawnienia zawodowe, musi nie tylko zdać trudny egzamin, ale jeszcze podczas rocznych praktyk nosić cegły na budowie, czego nie muszą robić jego koledzy z Unii Europejskiej. Dla młodego lekarza dostęp do wybranej specjalizacji graniczy z cudem. W efekcie własny gabinet może otworzyć po 40. roku życia. Dla asesora komorniczego objęcie rewiru to wiele lat oczekiwań. Wykonuje praktycznie te same czynności co jego szef komornik, ale zarabia dziesięć razy mniej niż pryncypał. Tego rodzaju przykłady można mnożyć.
Chcemy tą publikacją rozpocząć szeroką debatę na temat barier zawodowych, które są jedną z przyczyn masowych wyjazdów młodych zdolnych Polaków za granicę. Rozpoczynamy cotygodniowy cykl artykułów poświęconych tej sprawie. Liczymy na państwa uwagi, opinie i pomysły. Naszą akcję prowadzimy wspólnie z Ruchem Młodego Pokolenia (które tworzy m.in. stowarzyszenie Fair Play i Parlament Studentów RP), które zapowiedziało przygotowanie rozwiązań prawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta