Po wyroku lustracyjnym: wiadomo, że nic nie wiadomo
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego (dalej: TK) z 11 maja 2007 r. stwierdzający niezgodność z konstytucją niektórych przepisów ustawy z 18 października 2006 r. tzw. lustracyjnej (dalej: ustawa) postawił wiele praktycznych wyzwań przed organami zaangażowanymi w procedury lustracyjne, w tym przede wszystkim przed Biurem Lustracyjnym IPN (Biuro). W kilku najpilniejszych kwestiach Biuro wypracowało stanowisko. Nasze przemyślenia mają wstępny charakter i nie aspirują do statusu ostatecznych, mamy jednak nadzieję, że stanowić będą nasz wkład do dyskusji merytoryczno-prawnej nad dalszym losem lustracji.
Kwadratura kołaW wyniku wyroku TK utraciły moc art. 10 ustawy oraz wzory oświadczeń z załączników nr 1 i 2. Następstwa tego rozstrzygnięcia dotykają samej istoty lustracji i mają wyjątkowo rozległy charakter. Bez wzorów oświadczeń lustracja stała się niewykonalna. Żaden z organów zaangażowanych w proces lustracji nie ma uprawnień dookreślania formy i wymaganej treści oświadczeń. Wykluczone są też pozaustawowe ich wzorce. Wszelkie pytania w tym przedmiocie kierowane do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta