Wynik reform -- pełna katastrofa
Bankructwo koncepcji restrukturyzacji górnictwa
Wynik reform -- pełna katastrofa
Jan Macieja
Im większa ingerencja państwa i centralizacja zarządzania, tym uzależnienie danego sektora od budżetu jest większe, adaptacja do warunków rynkowych powolniejsza, a koszty społeczne -- wyższe.
Górnictwo węgla kamiennego, poczynając od 1991 roku, stopniowo odchodziło od rynkowych reform zapoczątkowanych w 1990 r. Odchodzenie od reform odbywało się w ramach opracowanego w roku 1993 przez MPiH, przyjętego przez KERM 15 marca, programu pn. "Restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce", którego celem miało być "dostosowanie górnictwa węglowego do efektywnego działania w warunkach rynkowych z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska".
Program przewidywał likwidację nierentownych kopalni i kilku koncernów, a ponadto:
-- w I etapie (rok 1993) obniżenie kosztów wydobycia węgla i restrukturyzację finansową kopalni i spółek;
-- w II i III etapie zmiany wzrostu wydajności pracy i obniżenie kosztów wydobycia węgla oraz poprawy stanu środowiska. Zapowiadano też dostosowanie wydobycia węgla do zmniejszonego poziomu potrzeb krajowych, tj. do ok. 120-125 mln tw 1993 r. , dostosowanie kosztów wydobycia do warunków konkurencyjności na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta