Wszystko dla węgla
Reforma Markowskiego
Wszystko dla węgla
Barbara Cieszewska
W najnowszym projekcie reformy górnictwa jej autor, wiceminister przemysłu i handlu Jerzy Markowski, proponuje, by w ciągu najbliższych czterech lat, a więc do roku 2000, zapewnić górnictwu tylko w postaci dotacji bezpośrednich i podatku węglowego sumę rzędu 4567 mln zł (45 bln 670 mld starych zł) . Całość zewnętrznego wsparcia przekroczyłaby kwotę 8 mld nowych złotych (patrz rysunek) .
Stan górnictwa jest, jak pisze się w projekcie reformy, katastrofalny, dlatego jego poprawa wymaga, zdaniem autora, niekonwencjonalnych i wyjątkowych rozwiązań, w tym bezpośredniego i pośredniego wsparcia z budżetu i funduszy centralnych. Po zainwestowaniu tej sumy górnictwo, zdaniem autora reformy, osiągnie rentowność. Kwoty tej, jak przewiduje, nie uzyska się w całości z budżetu państwa, toteż proponuje utworzenie funduszu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, a źródłem jego zasilania miałaby być, tzw. opłata węglowa.
Kto zapłaci
Ponosiłyby ją, jak ujmuje to autor, "wszystkie podmioty nabywające węgiel od jego producentów na zaopatrzenie rynku krajowego". Średnia wysokość opłaty stanowiłaby 3, 7 proc. wartości zakupionego węgla.
Niezależnie od tegoż bezpośredniego wsparcia finansowego niezbędne jest też, zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta