Z pomocą obywateli i metod rynkowych
Ochrona środowiska po amerykańsku
Z pomocą obywateli i metod rynkowych
Roman A. Tokarczyk
Prawo ochrony środowiska (environmental law) reguluje interakcje człowieka z otaczającym go środowiskiem przez prawne ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, wody i ziemi. Ma ono charakter ogólnokrajowy, gdy ustanawiają je władze federalne, bądź stanowy, gdy jest dziełem władz stanowych i lokalnych.
Za pierwszy federalny akt prawny regulujący zapobieganie zanieczyszczaniu rzek i zatok uchodzi River and Harbors Act z 1886 r. Został uchylony w 1948 r. przez doskonalszy Water Pollution Control Act, zakazujący jakiegokolwiek zanieczyszczania krajowych dróg wodnych. W 1972 r. wydano Clean Water Act regulujący ochronę czystości amerykańskich wód w sposób kompleksowy. Ochronę czystości powietrza i ziemi reguluje wiele aktów prawnych, m. in. Clean Air Act, Superfund Legislation, Solid Waste Disposal Act, Toxic Substances Control Act. Ze względu na międzynarodowe skutki zanieczyszczania i wyniszczania środowiska regulacje krajowe są mało skuteczne. Ostatnie tragedie środowiska, niekiedy o skutkach globalnych, jak np. katastrofa tankowca "Exxon Valdez" na Alasce, wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu, masowe wycinanie puszcz tropikalnych, efekt cieplarniany (greenhouse effect) , polegający na zanieczyszczaniu dolnych warstw atmosfery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta