Zdrowie jest prawem człowieka
Fundacja Helsińska edukuje
Zdrowie jest prawem człowieka
AIDS, a ostatnio tajemniczy wirus Ebola; uchwalona nie tak dawno przez parlament ustawa psychiatryczna i dyskutowana właśnie ustawa antynikotynowa -- wszystko są to tematy, w których zdrowie nieuchronnie przeplata się z prawami człowieka. Tematy z pierwszych stron gazet.
Na hasło "prawo człowieka do zdrowia" nawet wytrawni znawcy praw człowieka reagują często pobłażliwym uśmiechem. "Prawo do korzystania z optymalnego stanu zdrowia" (ubrane w takie właśnie słowa pojawia się w dokumentach międzynarodowych) budzi ten sam odruch lekceważenia. Do tego prawo do zdrowia jest bardzo często utożsamiane tylko i wyłącznie z prawem do bezpłatnej opieki medycznej. Jest to fałszywy trop. Nas interesuje znacznie szerszy krąg wzajemnych zależności.
Zacznijmy od definicji zdrowia i przedstawienia podstawowych dokumentów międzynarodowych dotyczących prawa do zdrowia.
Definicję pojęcia "zdrowie" znajdziemy w konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) , wyspecjalizowanej organizacji ONZ. Według niej: "Zdrowie jest stanem dobrego fizycznego, psychicznego i społecznego samopoczucia, a nie tylko brakiem choroby lub ułomności". Czyli jest to nie tylko kwestia ściśle medyczna, ale znacznie szerszy krąg zjawisk.
Sama konstytucja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta