Nieoczywisty dar wolności
Ryszard Legutko jest nie tylko jednym z najciekawszych polskich filozofów, ale chyba najodważniejszym i najbardziej ambitnym. Jego główne dzieła były próbą analizy problemów, stosunek do których, wdanym momencie historycznym, wyznaczał naszą rzeczywistość. Ponieważ jednak są to prace filozoficzne, każda z nich dążyła do odsłonięcia najgłębszego sensu i konsekwencji współczesnych pewników, osadzała je w cywilizacyjnym kontekście i stanowiła medytację nad kondycją człowieka.
Gdy w latach 80. wolny rynek odzyskuje dominację w krajach Zachodu i budzić zaczyna zainteresowanie Polaków, Legutko publikuje w podziemiu książkę "Dylematy kapitalizmu" (1985) wydaną w 1994 roku jako "Spory o kapitalizm". Analizuje w niej rozmaitość filozoficznych uzasadnień kapitalizmu i odmienne antropologie, czyli koncepcje człowieka, na jakich zostały one ufundowane. W momencie zachłyśnięcia się w Polsce demokracją wydaje pracę "Platona krytyka demokracji", aby opierając się na przemyśleniach twórcy zachodniej filozofii, zgłębić raz jeszcze zagrożenia i konsekwencje systemu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta