Technik informatyk najbardziej popularny
Dobrze, że propozycji jest coraz więcej, ale każdy, kto chce się w takiej szkole uczyć, powinien uważnie przyjrzeć się ofercie wybranej placówki - radzi Piotr Zaczkowski, rzecznik Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Dlaczego trzeba tak uważać przy wyborze szkoły? - By po prostu nie stracić czasu. Są np. szkoły policealne niepubliczne, które oferują naukę zawodu dziennikarza. Po roku, dwóch absolwent dostaje dokument potwierdzający, że skończył taką szkołę i jest dziennikarzem. Niestety, w świetle prawa ten, kto ukończył policealną szkołę dziennikarską, dziennikarzem nie jest i żaden tego typu dokument tego nie potwierdzi. Tak samo jest ze szkoleniami fotoreporterów. W redakcjach papiery nie są potrzebne, by zostać dziennikarzem lub fotoreporterem. A tymczasem młodzi ludzie mają złudzenia, że świadectwo ukończenia policealnego studium ułatwi im przyjęcie do redakcji - mówi rzecznik kuratorium.
Przyznaje, że niepubliczne szkoły mają bardziej elastyczne programy niż placówki państwowe. - Szybko reagują na tendencje na rynku, nadążają za modą. Potrafią od ręki wprowadzić szkolenie dla opiekunów osób starszych, ale dodatkowo oferują intensywną naukę języka niemieckiego. A taka kombinacja daje dużo więcej możliwości podjęcia pracy za granicą -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta