Spróbuj z załogą rozwiązać konflikt
Dzięki tej instytucji pracownikom łatwiej wymóc na pracodawcy korzystniejsze dla siebie rozwiązania. Właściwie prowadzony spór zbiorowy może bowiem doprowadzić nawet do strajku w firmie. Ale ten argument może obrócić się również przeciwko pracownikom.
Spór wszczęty wbrew prawu sprowadza bowiem na jego organizatorów przykre konsekwencje, łącznie z odpowiedzialnością karną i odszkodowawczą.
Szczegółową procedurę prowadzenia i rozwiązywania sporów zbiorowych przewiduje ustawa z 31 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych ( DzU nr 55, poz. 236 ze zm., dalej ustawa).
Nie w każdej sprawieTo, że załoga dysponuje takim instrumentem, nie oznacza, że ma prawo go użyć we wszelkich sprawach związanych z roszczeniami pracowniczymi. Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy przedmiotem sporu zbiorowego pracowników z pracodawcą lub pracodawcami mogą być jedynie:
- ¦ warunki pracy,
- ¦ warunki płacy,
- ¦ świadczenia socjalne,
- ¦ prawa i wolności związkowe.
Nie wolno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta