Zwolnienie łatwo wybrać, trudniej zrezygnować
- Ponad rok temu na łamach DF poruszana była kwestia rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego VAT w pierwszym roku działalności. Według niektórych urzędów skarbowych przedsiębiorcy, którzy rozpoczynając działalność gospodarczą korzystali ze zwolnienia z podatku VAT, mogli z niego zrezygnować dopiero z początkiem następnego roku podatkowego. Czyli przykładowo, rozpoczynając działalność w październiku 2006 r., nie można było zrezygnować ze zwolnienia z VAT np. od 1 grudnia 2006 r., tylko trzeba było czekać do końca roku. Czy coś się w tym względzie zmieniło? - pyta czytelnik DF. Organy podatkowe nadal różnie interpretują przepis, który mówi o rezygnacji ze zwolnienia przez osobę rozpoczynającą wykonywanie działalności w trakcie roku. Według jednych o rezygnacji można powiadomić urząd skarbowy w dowolnym momencie, według innych - tylko przed rozpoczęciem opodatkowanej działalności.
W efekcie np. podatnik w Warszawie nie może zmienić zdania i dobrowolnie zostać czynnym podatnikiem VAT do końca roku podatkowego, w którym rozpoczął...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta