Urzędy wyrzucają z kosztów doradztwo przy zaniechanych inwestycjach
O rozliczeniu wydatków na usługi doradcze związane z nabyciem środków trwałych mówi art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop). Przepis ten za cenę nabycia uważa nie tylko kwotę należną zbywcy, ale również pozostałe koszty związane z zakupem, a w szczególności koszty transportu, ubezpieczenia czy też montażu. Ponieważ sformułowanie "w szczególności" oznacza, że katalog wydatków zwiększających cenę nabycia jest otwarty, można do nich zaliczyć również wydatki na ekspertyzy, analizy i badania związane z kupowanym środkiem trwałym.
Potwierdzają to interpretacje urzędów skarbowych. Przykładowo do Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (postanowienie z 15 kwietnia 2005 r., PD /423-13/05/22091) trafiło zapytanie podatnika, czy wydatki na opracowanie biznesplanu i doradztwo kredytowe związane z planowanym zakupem nieruchomości można rozliczyć w kosztach w momencie poniesienia? Odpowiadając, urząd skarbowy podkreślił, że wykaz kosztów związanych z zakupem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta