Waga oceny
Polskie obligacje na rynkach międzynarodowych
Waga oceny
Emisja polskich euroobligacji rządowych niewątpliwie jest sukcesem, jednak o pełnym wykorzystaniu międzynarodowego rynku finansowego będzie można mówić dopiero wówczas, gdy pojawią się na nim polskie euroobligacje prywatne i polscy pośrednicy finansowi.
Emisja polskich euroobligacji odgrywa ważną rolę, ale nie zmieniła ona pewnej izolacji polskiego rynku finansowego, który wciąż jest mało płynny i jednak ograniczony.
Otwarta droga
W czerwcu miała miejsce emisja na międzynarodowym rynku finansowym pierwszych polskich euroobligacji. Teraz należy oczekiwać na rynkach zagranicznych polskich emisji prywatnych. Pojawiają się już sygnały o tym, że polskie firmy starają się uzyskać (już uzyskały) oceny wiarygodności kredytowej renomowanych międzynarodowych agencji credit-ratingu, takich jak Moody'sInvestors Service czy Standard & Poor's. Uzyskanie tych ocen otwiera drogę do pozyskania tańszych środków z rynku międzynarodowego i ułatwia wejście w obieg międzynarodowy poprzez niezależne potwierdzenie dobrej kondycji finansowej. Oceny te stanowią bowiem swoistą wizytówkę emitenta. Obecnie, jako pierwsi, stopień w ratingu uzyskało kilka polskich banków, a więc instytucji najsilniejszych i dysponujących największym kapitałem na rynku. Na rynku międzynarodowym banki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta