Nowe problemy i perspektywy
Prawo autorskie
Nowe problemy i perspektywy
Janusz Barta, Ryszard Markiewicz
Ponad rok temu w artykule "Prawo autorskie: standardy i osobliwości" ("Rzeczpospolita" 178 / 94) zastanawialiśmy się m. in. nad zaletami i usterkami wprowadzonej wówczas w życie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zrozumiałe, że od tego czasu uwidoczniły się nowe problemy i wątpliwości interpretacyjne, po części wynikające z niezbyt fortunnej regulacji. Na tej podstawie można już chyba przygotować wstępną listę kwestii wymagających nowego uregulowania. Można to zrobić w trakcie koniecznych zmian naszego prawa, wymuszonych lub tylko związanych z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski. Wynikają one z zawarcia przez nasz kraj Układu Stowarzyszeniowego z krajami Unii Europejskiej, z postanowień tzw. Białej Księgi precyzującej legislacyjne warunki przyjęcia Polski w poczet członków Unii Europejskiej, a także z przystąpienia Polski do Światowej Organizacji Handlu (por. w tej kwestii nasz artykuł w "Rzeczpospolitej" z 6 kwietnia 1995 r. ).
Jedną z elementarnych (chciałoby się rzec: rutynowych powinności ustawodawcy jest wydawanie wraz z ustawą zapowiedzianych przez nią aktów wykonawczych. Zasadę tę poważnie naruszono. Dwa rozporządzenia wykonawcze (dotyczące Komisji Prawa Autorskiego oraz opłat na Fundusz Promocji Twórczości)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta