Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas dla oponentów

07 listopada 1995 | Kraj | EK

Powyborcza dyskusja w PSL może przerodzić się w lawinę, spod której prezes Stronnictwa nie wyjdzie bez szwanku. Może, ale nie musi.

Czas dla oponentów

Ewa K. Czaczkowska

Skutki wyborów prezydenckich dla PSL, jak zakładano, miały być co najmniej dwojakie. Oprócz rywalizacji o fotel prezydencki rozstrzygnąć o przyszłości Stronnictwa i jego przywództwie. Dla opozycjonistów metod, stylu działania i koncepcji politycznych prezesa Pawlaka jego klęska wyborcza to najlepsza okazja do zmiany lidera i uporządkowania spraw w partii. Czy tak się stanie -- nie ma pewności. PSL, jak chyba żadne inne ugrupowanie, staje przed jeszcze jednym trudnym wyborem: kogo poprzeć w drugiej turze. Poparcie Lecha Wałęsy lub Aleksandra Kwaśniewskiego jest tak samo ryzykowne z uwagi na podzielone sympatie wiejskiego elektoratu oraz ewentualne skutki polityczne takiej decyzji.

Poniżej oczekiwań

Wynik uzyskany przez Waldemara Pawlaka wwyborach prezydenckich -- nieoficjalnie 5, 3 procent głosów -- jest zdecydowanie poniżej oczekiwań działaczy i sympatyków tej partii. Tylko nieliczni, najwięksi optymiści liczyli, że prezes powtórzy wynik PSL z wyborów parlamentarnych 1993 roku, czyli uzyska około 15 procent głosów, umiarkowani optymiści, a tacy przeważali, mówili o 8 -- 10 procentach. Granicą,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 612

Spis treści
Zamów abonament