Marzenia fizyków
Polacy w DESY
Marzenia fizyków
Naukowcy z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Laboratorium Wysokich Energii -- Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY) w Hamburgu dziś podpisują umowę o współpracy. Dotyczy ona wykorzystania promieniowania synchrotronowego i rozwijania źródeł promieniowania nowej generacji, takich jak rentgenowski laser na swobodnych elektronach.
Niemieckie centrum naukowe Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY jest doskonałym przykładem symbiozy nauk czystych i stosowanych. Ośrodek został założony w 1959 r. w Hamburgu. Celem przedsięwzięcia było stworzenie bazy, w której środowiska uniwersyteckie mogłyby korzystać z osiągnięć techniki akceleratorów. Działalność DESY szybko przekroczyła granice Hamburga, a nawet Niemiec. W tej chwili jest to drugi co do wielkości ośrodek w Europie po CERN -- Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych z siedzibą w Genewie.
DESY rocznie odwiedza ponad 2500 uczonych z 35 krajów. Działa tu najpotężniejszy na świecie "supermikroskop" -- nadprzewodzący akcelerator HERA, pozwalający, między innymi, na badanie struktury materii o rozmiarach dziesięć tysięcy razy mniejszej niż cząstka elementarna proton (10 do minus 15 m) . Gdybyśmy wyobrazili sobie tę cząstkę rozmiarów Ziemi to moglibyśmy zobaczyć szczegół o rozmiarach pół kilometra. Jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta