Lustiger - kardynał, Żyd, syn emigranta
Śmierć kardynała Jean-Marie Aarona Lustigera jest symbolicznym końcem pewnej epoki w dziejach dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Ten wybitny katolicki hierarcha - sam siebie określający jako "kardynał, Żyd i syn emigranta" - stał się jednym z najważniejszych uczestników procesu budowania porozumienia między wyznawcami judaizmu a katolikami.
Całe jego życie najlepiej pokazuje, jak wiele się zmieniło w relacjach chrześcijańsko-żydowskich od czasów II wojny światowej, gdy 14-letni Aaron Lustiger postanowił przejść z judaizmu na chrześcijaństwo. Odkrył je w nagłym objawieniu, którego doświadczył w Wielki Piątek 1940 roku w katedrze w Orleanie.
Nielubiany ksiądzChrzest przyjęty w wieku młodzieńczym nie oznaczał u Lustigera wyrzeczenia się żydowskiej tożsamości. Przyjmując nowe imiona chrzcielne (Jean-Marie), przyszły kardynał nie zrezygnował z używania starego imienia Aaron, a swoje późne teksty chętnie podpisywał wszystkimi trzema...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta