Prawo transportowe: za co odpowiada kierowca, za co zatrudniający go przedsiębiorca
Zawodowi przewoźnicy (choć nie tylko oni) ponoszą odpowiedzialność administracyjno-prawną za naruszenie zasad transportu drogowego oraz odpowiednich przepisów, o ile przewozy wykonywane są pojazdami od 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej lub mają za przedmiot przewóz ludzi. Grożą im za to dotkliwe kary: od 50 do 30 000 zł. Określa je decyzja administracyjna, której nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności. Wysokość kar wyznacza głównie załącznik do ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU z 2004 r. nr 204, poz. 2088 ze zm.; dalej: ustawa), a zasady odpowiedzialności -art.92,92 a i 93.
Widoczna ewolucjaPoczątkowo odpowiedzialność ta była niezależna od winy przewoźnika (przedsiębiorcy) czy innych czynników o charakterze podmiotowym. Od 21 grudnia 2005 r., kiedy ustawa wzbogaciła się o art. 92 a, sytuacja ta uległa niewielkiej, lecz z konstrukcyjnego punktu widzenia istotnej zmianie. Otóż za naruszenia dotyczące czasu pracy kierowców i nieposiadanie dokumentów związanych z przewozem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta