Cenna wiedza pod ochroną
Ostatnimi czasy pojęcie know-how pojawia się coraz częściej, zwłaszcza w kontekście rozmaitych inicjatyw na rzecz transferu nowych technologii do gospodarki. Jednak bywa rozmaicie rozumiane. Warto więc się zastanowić, co oznacza to pojęcie w sensie prawnym.
Dla potrzeb podatkowychDefinicja o randze ustawowej - jako przepis ogólny w ramach powszechnie obowiązującego prawa - znajduje się w ustawach podatkowych, czyli w art. 22b ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176) oraz w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654). Ustawy te zgodnie podają, iż know-how "to informacje związane z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej".
Definicja ta jednak została sformułowana na potrzeby prawa podatkowego. Do zawierania umów w obrocie gospodarczym potrzebna jest definicja, która nawiąże do natury prawnej know-how, a przez to wskaże, z jakiej ochrony prawnej korzysta owo dobro niematerialne. Dopiero wówczas bowiem kontrahent zyska rozeznanie, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta