Zgniły owoc manipulacji
Do redakcji -- polemika z recenzją pt. "Dyskretny urok zależności"
Zgniły owoc manipulacji
Publikacja książki "Polska-Rosja. Czas przewartościowań" (pod. red. St. Bielenia) , zawierającej materiały z konferencji naukowej Centrum Badań Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego, spotkała się ze sporym zainteresowaniem środków informacji. Wielu recenzentów, reprezentujących różne nurty polityczne, pozytywnie oceniło publikację, wnoszącą, ich zdaniem, do dyskusji o naszych stosunkach z Rosją nowe treści i uogólnienia. Odbiega od tych ocen obszerna recenzja Sławomira Popowskiego, ogłoszona na łamach "Rzeczpospolitej" (z 5 października 1995 r. ).
Publikacja tego specjalizującego się w problematyce rosyjskiej dziennikarza jest nie tyle sposobem przekazania czytelnikom rzetelnej informacji o recenzowanej książce, dyskusją zprezentowanymi w niej tezami czy okazją do zaprezentowania własnych przemyśleń, ile sposobem dyskredytacji samej książki i jej autorów. Poprzez manipulowanie ich tekstami recenzent próbuje potwierdzić z góry chyba założoną tezę, że jest to nie tylko chybiona, ale szkodliwa publikacja.
Popowski rozpoczyna swoje dywagacje od przedstawienia bałamutnej w swej istocie klasyfikacji, w której z góry przypisuje zajmującym się Rosją polskim autorom błędne stanowisko. Wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta