Szara strefa ma się dobrze
GUS -- praca na czarno
Szara strefa ma się dobrze
W tym roku na czarno, a więc bez umowy zawartej zgodnie z przepisami, pracowało w Polsce ok. 2034 tys. osób. Średni miesięczny zarobek jednej osoby uzyskiwany w ten sposób wynosił 172 zł. W szarej strefie rozpoczyna pracę zawodową co 11 absolwent szkoły. Łączna liczba młodzieży do 24 lat, zatrudnionej na czarno równa jest połowie bezrobotnych w tym wieku zarejestrowanych w urzędach pracy -- szacuje GUS.
Departament Pracy GUS, który od trzech lat prowadzi szacunki rozmiarów pracy nie rejestrowanej, w tym roku przebadał ponad 11 tys. gospodarstw domowych, co oznacza zbiorowość przeszło 25, 6 tys. osób w wieku 15 lat i więcej. Na tak dużej próbie, jak podkreślił prof. Janusz Witkowski z GUS, praca w szarej strefie nie była dotąd badana.
Wyniki badania potwierdzają, że pracę na czarno podejmuje się praktycznie w ciągu całego roku, choć podlega ona dużym wahaniom sezonowym. Największe nasilenie przypada w miesiącach letnich -- w lipcu, następnie w czerwcu i sierpniu.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta