Zanim egiptomania dotarła do Kairu
Kamień węgielny pod muzeum kairskie położony został 110 lat temu. Pięć lat później budynek wzniesiony w neoklasycznym stylu został otwarty dla publiczności. Dziś zasoby kairskiego muzeum oblicza się na 150 tysięcy obiektów. Część z nich wkrótce będzie przeniesiona do budowanej obecnie filii nieopodal piramid w Gizie.
Ocalenie zabytków starożytnej kultury Egipt zawdzięcza europejskim naukowcom. Egiptologia pojawiła się jako "efekt uboczny" afrykańskich kampanii Napoleona. Wtedy to, pod koniec XVIII stulecia, rozpoczęto badania nad cywilizacją powstałą prawie pięć tysięcy lat wcześniej nad Nilem. W 1822 roku Jean-Francois Champollion pierwszy na świecie odczytał hieroglify, porównując tekst egipski (wyryty na kamieniu z Rosetty) z odpowiednikiem w języku greckim (umieszczonym na obelisku z File). W połowie XIX w. archeolog francuski Auguste Mariette, prowadzący naukowe misje w 35 różnych miejscach Egiptu, długo przekonywał rząd tego kraju do idei założenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta