Prywatyzacja bez kapitału
Polska na tle innych krajów
Prywatyzacja bez kapitału
W większości krajów Europy Środkowowschodniej oraz b. ZSRR przekształcenia własnościowe zaczynano od "małej prywatyzacji" -- zakładów i sklepów. Wszystkie kraje regionu rozpoczęły też indywidualną prywatyzację kapitałową, w tym przeważnie także poprzez oferty publiczne.
Bardzo szybko okazało się jednak, że potrzebna jest metoda, która umożliwi sprywatyzowanie dużej części gospodarki. Wobec braku rodzimego kapitału potrzebne były rozwiązania, które umożliwiłyby udział społeczeństwa w tych procesach bez angażowania środków pieniężnych. Stąd pojawił się pomysł powszechnej prywatyzacji. Sprowadza się on do przekazanie prawa do części majątku państwowego poprzez udostępnienie pewnego rodzaju papierów wartościowych, np. książeczek kuponowych w Czechach, kuponów w Rosji, czeków inwestycyjnych na Litwie, świadectw udziałowych w Polsce.
Za otrzymane papiery wartościowe można kupić: albo prywatyzowany majątek różnego typu (przedsiębiorstwa, sklepy itd. ) -- jak na Litwie, albo tylko akcje wytypowanych przedsiębiorstw (Czechy, Słowacja) . Fundusze, które restrukturyzują przedsiębiorstwa włączone do masowej prywatyzacji, powstały np. także w Czechach i Słowacji, z tym że tam tworzyły się one samorzutnie -- i one skupowały kupony czy akcje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta