Milczenie za Tybrem
Stosunki Watykanu z Polską po wyborach prezydenckich
Milczenie za Tybrem
Jacek Moskwa z Rzymu
"Listopad to dla Polaków niebezpieczna pora" -- tymi słowami papież Jan Paweł II zakończył kilkanaście dni temu swoją rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Władysławem Bartoszewskim. Słowa, którymi otworzyłem wtedy moją korespondencję dla "Rz", odnoszą się także do całokształtu stosunków oficjalnych RP ze Stolicą Apostolską po wyborze Aleksandra Kwaśniewskiego. Za pośrednictwem wywiadów udzielonych prasie włoskiej zgłosił on propozycję swego rodzaju rozejmu z Kościołem, która jednak nie wnosi nowych elementów. Tak też została ona potraktowana za Spiżową Bramą.
Do tradycji dyplomacji watykańskiej należy możliwie niekonfliktowe układanie stosunków ze wszystkimi rządami. W tym jednak przypadku będzie to niezwykle utrudnione. Chodzi nie tylko o przeszłość partii, którą reprezentuje Kwaśniewski. Jak wiadomo -- Wojciech Jaruzelski był przez papieża przyjmowany, nawet z pewną życzliwością, jeszcze wtedy, gdy stał na czele PRL. Obecna sytuacja jest jednak inna. Prowadząc swoją skomplikowaną grę Jaruzelski wystrzegał się otwartej walki z Kościołem. Wiadomy departament MSW i oddziały frontu ideologicznego prowadziły swoją robotę, ale sam generał i jego najbliżsi współpracownicy (Kiszczak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta