Zachowanie uprawnień pracowniczych wynikających ze starych układów zbiorowych
Zachowanie uprawnień pracowniczych wynikających ze starych układów zbiorowych
Ludwik Florek
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. zmieniającej dział jedenasty kodeksu pracy o układach zbiorowych pracy (Dz. U. nr 113, poz. 547) z upływem roku od dnia jej wejścia w życie, tj. od 26 listopada 1995 r. , tracą moc układy zbiorowe pracy zawarte przez 26 listopada 1994 r. W ciągu tego roku strony układu ponadzakładowego, zawartego po 31 grudnia 1986 r. , mogły zawrzeć porozumienie o wstąpieniu w prawa i obowiązki jego stron, a tym samym -- oprzedłużeniu obowiązywania tego układu.
Jeśli natomiast chodzi o układy starsze, zawarte przed tą datą, strony układu zakładowego mogły zawrzeć porozumienie o włączeniu do niego uprawnień i świadczeń określonych wstarym układzie lub porozumienie o odstąpieniu od jego stosowania.
Automatycznie bez porozumienia
Jeśli strony nie zawarły żadnego porozumienia dotyczącego postanowień układu zawartego przed 26 listopada 1994 r. , to zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy z mocy prawa, czyli automatycznie, postanowienia tego układu dotyczące uprawnień i świadczeń pracowniczych stają się postanowieniami (obowiązującego) zakładowego układu zbiorowego pracy. Przepis ten może mieć doniosłe skutki praktyczne. W dalszym ciągu bowiem obowiązują dawne układy, nie objęte porozumieniami, o których mowa wyżej. Może to być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta