Norwegowie proponują rozwiązanie
Dywersyfikacja importu gazu
Norwegowie proponują rozwiązanie
Oddany do użytku w ostatnich dniach gazociąg Netra, który połączył niemiecki terminal naftowy Etzel na Morzu Północnym z systemem przekaźnikowym w b. NRD, pozwala na dostarczenie norweskiego gazu do miejscowości odległych zaledwie o kilkadziesiąt km od polskiej granicy, stwarzając realną szansę zdywersyfikowania importu gazu do Polski. Zdaniem przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNG) , konkretne negocjacje nt. importu gazu z Norwegii mogłyby się rozpocząć już za 3-4 miesiące, choć pierwsze dostawy gazu dotarłyby nie wcześniej niż za 2-3 lata. Dziś Polska sprowadza z Rosji ok. 60 proc. zużywanego gazu, co stanowi dwukrotnie większy udział niż w przypadku Niemiec.
W Niemczech w ciągu następnych 15 lat udział gazu w zaopatrzeniu energetycznym kraju wzrośnie z 18 do 25 proc. Do tego czasu gaz będzie zapewniał około 80 mln ton paliwa umownego, o 30 mln więcej niż obecnie. Także w Polsce, zgodnie z programem rozwoju energetyki przyjętym przez rząd, zużycie gazu ma się zwiększyć do 2010 r. z obecnych 10, 5 mld msześc. do 27, 3 mld. Jednym z głównych powodów coraz większego zainteresowania gazem są jego właściwości ekologiczne. Surowiec ten praktycznie nie zawiera składników tworzących zanieczyszczenia takich jak siarka, a przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta