Zdrowe finanse, chore społeczeństwo
W Sejmie budżet '96
Zdrowe finanse, chore społeczeństwo
Około 80 zmian wprowadziła do projektu budżetu na 1996 rok Sejmowa Komisja Budżetu i Finansów. Za projektem budżetu opow działy się kluby SLD i PSL. Posłowie Sojuszu będą głosowali za przywróceniem niektórych propozycji rządowych zmienionych przez k misję. Dokument skrytykowała natomiast opozycja. Unia Wolności, choć zaproponowała poprawki i tak zamierza głosować przeciw projektowi budżetu na 1996 rok.
Posłanka Wiesława Ziółkowska (UP) , która sprawozdawała we wtorek prace komisji nad projektem budżetu powiedziała, że autorzy projektu s wiają na zdrowe finanse i obniżenie inflacji, ale w znacznie mniejszym stopniu są nastawieni na zdrowie i wykształcenie społeczeństwa.
Rząd oszacował tegoroczne dochody państwa na 100, 3 mld złotych. Wydatki wyniosą 109, 8 mld złotych. Deficyt budżetowy wyniesie więc 9 mld złotych. Zakłada się, że dług publiczny wzrośnie o 12, 2 proc. , tak więc na koniec roku wyniesie 189 mld 831 mln złotych.
W tegorocznym budżecie przewidziano, że inflacja wyniesie 17 procent.
O 3, 3 proc. wzrosną płace w gospodarce. Planuje się, że w tym roku średnia płaca osiągnie poziom 860 złotych. Płace w sferze budżetow wzrosną o 5, 5 proc. Podwyżki płac w sądownictwie i prokuraturze zaplanowano od 1 stycznia br. W czerwcu natomiast będą powyżki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta