Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga młodość pagera

10 stycznia 1996 | Nauka i Technika | AJ

Zmieni światła i podleje trawnik

Druga młodość pagera

Wydawać by się mogło, że czas pagerów już minął. Urządzenie służące do przekazania krótkiej wiadomości w jedną stronę nie wytrzymuje konkurencji ztelefonem komórkowym, który w dowolnej chwili umożliwia dwustronną łączęść, w wypadku sieci cyfrowych także przekaz danych. A jednak to nieprawda! Zanosi się na to, że sieci przywoławcze mogą przeżyć drugą młodość. Jeszcze bardziej świetlana przyszłość czeka zaś mikroukłady wykorzystywane dotąd wpagerach, które zapewne szybko trafią do samochodów, semaforów ulicznej sygnalizacji świetlnej, a nawet ulicznych automatów do sprzedaży papierosów.

Pierwsze prymitywne systemy przywoławcze uruchomiono na początku lat 60. , a służyły one do powiadamiania osobistych lekarzy i prawników (z łatwością rozpoznają państwo realia amerykańskie) okonieczności natychmiastowego zainteresowania się podopiecznym. Potem pojawiły się publiczne systemy przywoławcze, początkowo z odbiornikami, które mogły jedynie wyświetlić numer telefonu, z którym powinien skontaktować się posiadacz pagera. Później wprowadzono do eksploatacji bardziej rozwinięte, pozwalające przekazać krótką wiadomość tekstową.

Przypomnijmy może, czym różni się ten system komunikowania od innych rodzajów łączności radiowej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 642

Spis treści
Zamów abonament