Prawo energetyczne: projekt rządowy i poselski
Przed pierwszym czytaniem
Prawo energetyczne: projekt rządowy i poselski
Żaneta Semprich
Powołanie Urzędu Regulacji Energetyki, dopuszczenie prywatnych przedsiębiorstw energetycznych, koncesje dla nich oraz rezygnację z urzędowych cen przewiduje zarówno rządowy, jak i poselski projekt ustawy -- Prawo energetyczne. Oba rozpatrzy Sejm na obecnym posiedzeniu.
Obowiązująca ustawa o gospodarce energetycznej z 6 kwietnia 1984 r. tak bardzo nie pasuje do gospodarki rynkowej, że Trybunał Konstytucyjny stwierdział nieważność niektórych jej postanowień. Akt ten uniemożliwia reformę sektora energetycznego.
Nikt więc nie wątpi, że niezbędna jest nowa ustawa regulująca funkcjonowanie tak szalenie newralgicznej dziedziny życia gospodarczego i społecznego. Opinie stają się nieco mniej zgodne, gdy zaczyna się mówić o konkretnych rozwiązaniach. Trudno tu nawet korzystać z wzorów zagranicznych, gdyż istnieje ich niemal tak wiele, jak państw. Każde musi znaleźć własny modus vivendi na bezpieczenstwo energetyczne, potrzeby rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska.
Sejm rozpatrzy dwa projekty prawa energetycznego: rządowy z października 1995 r. oraz grupy posłów, w przeważającej większości opozycyjnych, z 29 listopada 1995 r.
I dentyczny zakres, bardzo podobne cele
Autorzy obu są zgodni, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta