Potrzebne, ale dalekie od ideału
Zasiłki dla bezrobotnych
Potrzebne, ale dalekie od ideału
System zasiłków dla bezrobotnych prowadzi do opóźnienia momentu faktycznego poszukiwania pracy, zawyżania liczby bezrobotnych oraz do zwiększenia obciążeń budżetowych -- twierdzą autorzy opracowania pt. "Zachowania bezrobotnych na rynku pracy" Marek Góra, Mieczysław W. Socha i Urszula Sztanderska z Centrum im. Adama Smitha. Doszli oni do takich wniosków na podstawie analizy zjawiska bezrobocia w Polsce w latach 1990-1994.
Skąd się wzięło 16 proc.
Wiele czynników wpłynęło na szybki wzrost bezrobocia, które pod koniec 1994 roku wyniosło 16 proc. Przede wszystkim ujawniła się część ukrytego bezrobocia, które narastało już w latach 80. Także recesja -- zwłaszcza w pierwszym roku transformacji -- wywołała spadek produkcji i co za tym idzie -- popytu na pracę. W tym okresie wystąpił równolegle wzrost liczby osób w wieku produkcyjnym.
Jednak nie tylko sytuacja przedsiębiorstw, które zwalniały pracowników z powodów ekonomicznych, miała wpływ na skalę całego zjawiska bezrobocia. Przyczyniły się do tego również instytucje rynku pracy, które nie potrafiły wpłynąć motywująco na osoby poszukujące zatrudnienia. Istniejące regulacje dają możliwość uzyskania statusu osoby bezrobotnej i uprawnionej do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta