Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dublin: miasto 850 pubów i schludnych dżentelmenów

10 stycznia 1996 | Moje Podróże | BG

Dublin: miasto 850 pubów i schludnych dżentelmenów

Irlandia w opinii Polaków jest krajem nieoficjalnie rządzonym przez IRA, oficjalnie przez Kościół i konserwatywną Partię Fine Gael. Ponadto Irlandia kojarzy się z kawą parzoną po irlandzku z dodatkiem whisky oraz Guinnessem, którego prawdziwy cierpki smak można skosztować tylko w dublińskim browarze przy St. James' Gate. Jaka jest więc ta Irlandia połowy lat 90. ? Jaki jest Dublin -- miasto schludnych dżentelmenów i wielkich inwestycji Unii Europejskiej?

Według legendy Dublin założyli w IX w. wikingowie, tworząc pierwszą osadę o nazwie "Duwlin", czyli ciemny basen. W 1172 r. Henryk II Plantagenet uczynił miasto stolicą swego irlandzkiego królestwa, rozpoczynając ponadsześćsetletnie panowanie Anglików na wyspie. Dublin był zawsze miastem zbuntowanym. Słynne powstanie wielkanocne z 1916 r. pod dowództwem Arthura Griffitha zakończyła proklamacja Republiki Irlandzkiej (Eire w języku celtyckim) zmuszająca Anglików do opuszczenia ziem sąsiada. Krwawe wydarzenia do dziś symbolizuje okazały budynek Poczty Głównej (przy O'Connell St. ), przed którym rozpoczęła się rebelia. Patriota Padraig Pearse odczytał tu proklamację niepodległego państwa. Pamięci męczenników poświęcony jest Rememberance Park znajdujący się przy końcu tej samej ulicy, która należy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 642

Spis treści
Zamów abonament