Problem do uregulowania w nowej konstytucji
Osoby prawa publicznego
Problem do uregulowania w nowej konstytucji
Ryszard Tupin
Skarb Państwa, państwowe osoby prawne (np. NBP, PKP, Porty Lotnicze, PLL LOT) , gminy i inne jednostki samorządu terytorialnego, izby: przemysłowo-handlowe, rzemieślnicze, lekarskie, adwokackie, radcowskie; giełdy, związki wyznaniowe, np. Kościół rzymskokatolicki, są to wszystko osoby prawa publicznego, z których działalnością spotykamy się na co dzień. Wywierają ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne ze względu na organizującą rolę, jaką mają do spełnienia, oraz przypisane im ustawowo zadania w zakresie administracji publicznej (głównie zaspokajanie potrzeb publicznych) . Działalność ta należy do sfery prawa publicznego, a nie prywatnego.
Pewne potrzeby, czy to ogółu obywateli, czy to określonych społeczności, mogą być najlepiej zaspokojone właśnie przez tego rodzaju zbiorowe organizacje. Era wszechwładnego, totalitarnego państwa skończyła się wraz z socjalizmem realnym. Nie zwalnia to jednak współczesnego państwa z jego funkcji organizatorskich, szczególnie w sprawach, którym nie mogą podołać samorządy społeczności lokalnych. W socjalizmie realnym nie uznawano dychotomicznego podziału na prawo publiczne i prywatne, ponieważ doktryna negowała prywatną własność środków produkcji. Wraz z odrzuceniem tego podziału i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta